Projev starosty ke 100 letům republiky - sázení lípy svobody.

Vážení spoluobčané, hosté.

 

Sešli jsme se zde u příležitosti výročí 620 let první zmínky o obci Barchov a na tomto místě hlavně ke 100 výročí založení republiky.

Proč právě tady? Ten, kdo moc nezná historii změn na barchovské návsi, neví. Vysvětlím proč. Tady na návsi se odnepaměti scházeli lidé k odjezdům za svými povinnostmi, slavili tady v mladých letech republiky ozdobenými vozy svoji svobodu, odcházeli také do válek i do světa za prací, někteří odtud odešli i do vězení a mnozí se nevrátili.

První odešli naši občané do 1. světové války bojovat za Rakousko-Uhersko a po přechodu k legiím s nadějí vzniku nového státu Čechů a Slováků, Československou republiku.

Naši spoluobčané tu svobodu vybojovali v legiích v Rusku, ve Francii i v Itálii. Dlouho se vraceli, cestovali kolem půlky světa, aby po návratu svoji pracně vybojovanou republiku vystavěli a chránili.

V letošním roce si připomínáme 100 let tohoto výročí.

Pamatuji si jako 12letý chlapec, jak jsme si připomínali výročí 50 let založení republiky v roce 1968. Sázeli jsme strom svobody v naději, že se nám povede lépe, že se doba uvolňuje a že bude lépe. Všichni víme, co se v tomto roce stalo.

Uběhlo 50 let a my jsme se tu sešli, abychom zasadili náš strom svobody, aby u něj po letech mohli naši potomci vzpomínat a připomínat si, proč tu ten strom stojí - na památku všech, kteří naši republiku budovali a budovat budou.

Poprosil bych bratry hasiče, aby strom usadili a každý má možnost přiložit ruku k dílu a přihodit hlínu k zasazení.

Do kořenů lípy položíme lahev se vzkazem budoucím generacím.

 

 

Dále požádám čestnou jednotku k položení věnce legionářům a padlým ve válkách.

e - podatelna

Obec Barchov na mapě ČR

Adresa obecního úřadu

 

Obec Barchov
Barchov 62
504 01 Nový Bydžov

Telefon:
495 444 238
724 184 490 - starosta

E-mail: